Polski
  normal version   contrast version
STRONA GŁÓWNA / FASCYNACJE / WŁODZIMIERZ OSTOJA-LNISKI. RZEŹBIARZ, MALARZ I DRZEWORYTNIK

Włodzimierz Ostoja-Lniski. Rzeźbiarz, malarz i drzeworytnik


Włodzimierz Ostoja-Lniski urodził się 16 września 1949 roku w Tucholi. Przez całe swoje życie zawodowe pracował jako nauczyciel. W wieku 18 lat zaczął rzeźbić wzorując się na pracach kaszubskiego rzeźbiarza Władysława Licy, które znał z rodzinnego domu, z kolekcji zgromadzonej przez ojca. Pierwszy raz artysta zaprezentował swoje rzeźby w 1970 roku w Tucholi z okazji Dni Borów Tucholskich. W maju 2002 roku artysta został przyjęty w poczet członków Stowarzyszenia Twórców Ludowych.

Artysta inspiracji do swojej twórczości poszukuje przede wszystkim w Biblii i żywotach świętych. Czerpie też pomysły z dziedzictwa dawnej kaszubskiej kultury ludowej. Rzeźbi głównie w drewnie lipowym, posługując się nożem i dłutem. W jego pracach dominują wizerunki Chrystusa Ukrzyżowanego, Frasobliwego, Matki Boskiej Bolesnej, Matki Boskiej z Dzieciątkiem. Figury wykonywane przez artystę charakteryzują się bogatą polichromią, utrzymaną w charakterystycznej i wyróżniającej jego prace kolorystyce. Jednak przede wszystkim artysta tworzy płaskorzeźby głównie o tematyce religijnej, np. Pokłon Trzech Króli, Niewiasty pod krzyżem, Ostatnia Wieczerza, Adam i Ewa, Pieta i in. Artysta wykonuje również bożonarodzeniowe szopki, zarówno w formie płaskorzeźb, jak i wielofigurowych kompozycji. Włodzimierz Ostoja-Lniski jest także autorem kilku kapliczek. Świętą Rozalię ustawił w Czersku na swojej posesji. Święty Hubert znajduje się w miejscowości Świt koło Tucholi, św. Izydor w Leśnie koło Brus, Matka Boska z Dzieciątkiem w Nierostowie, w okolicach Przechlewa, Matka Boska Różańcowa usytuowana jest w Osiu koło Świecia. Twórca jest też autorem XIV stacji drogi krzyżowej w kaszubskim sanktuarium maryjnym w Sianowie koło Kartuz.

Przygodę z malarstwem na szkle Włodzimierz Ostoja-Lniski rozpoczął dość późno, dopiero w grudniu 2002 roku, zainspirowany twórczością innych zaprzyjaźnionych artystów. Na jego obrazach dominują wizerunki świętych z przynależnymi im atrybutami i imionami. Postacie świętych otaczane są motywem roślinnym, składającym się z żółto-czerwonych kwiatów i zielonych liści. Nawiązując do tradycji kaszubskiego malarstwa na szkle wykonuje także drzeworyty, których fragmenty umieszcza w swoich obrazach na szkle, uzupełniając je bogatą dekoracją kwiatową. Właśnie za tę twórczość w 2007 roku Włodzimierz Ostoja-Lniski uhonorowany został przez Marszałka Województwa Pomorskiego stypendium twórczym na realizację projektu pt. „Reaktywacja Kaszubskiego malarstwa na szkle oraz rzeźby ludowej”. Prace artysty znajdują się w licznych muzeach i kolekcjach prywatnych.

Gabriela Pluto-Prądzyńska
Muzeum Zachoniokaszubskie w Bytowie

Zob. obrazy ze zbiorów Muzeum Zachodniopomorskiego w Bytowie w bazie drzeworytów:
Święta Barbara 5841, Święta Barbara 5837, Świety Jan Nepomucen 5838.