Polski
  normal version   contrast version
STRONA GŁÓWNA / KLOCKI / KLOCKI DO DRUKU TKANIN

Klocki do druku tkanin


Kolekcja form do drukowania tkanin zgromadzona w Muzeum Etnograficznym w Krakowie liczy ponad 250 obiektów. Większość pochodzi z farbiarni w Muszynie. Formy prezentują niezwykłe bogactwo motywów, które niegdyś zdobiły spódnice, chustki czy pościel.
 
Znaczenia kolekcji można odczytywać na wiele sposobów, gdyż są one związane z historią miejsc i ludzi, świadczą o przedsiębiorczości, otwartości i przywiązaniu do tradycji, pozwalają zajrzeć do świata potrzeb estetycznych naszych przodków, a także, z podziwem i niedowierzaniem, myśleć o doskonale sprawnych rękach dawnych mistrzów. Można z całą pewnością stwierdzić, że zbiór ten należy do dziedzictwa kulturowego Europy, pokazuje ścieżki, którymi wędrowali ludzie, a wraz z nimi umiejętności, wzory, rzeczy.

Na kolekcję patrzeć można również przez pryzmat jej „drugiego życia” w muzeum. Mamy nadzieję, że wybrane efekty badań, które publikować będziemy w tej części portalu, pozwolą dołożyć kolejny element do fascynującej układanki, jaką jest kultura.

Klocki w bazie danych
Klocek z ornamentem roślinnym
Klocek z ornamentem geometrycznym
Klocek z ornamentem roślinnym i geometrycznym
Klocek z ornamentem – wstęga